برخی مواد غذایی نسبت به مواد غذایی دیگر، خاصیت و انرژی بیشتری دارند و این ویژه بودن تا حدی ادامه می‌یابد که به برخی از مواد غذایی سوپر فود می گویند. سوپرفودها سرشار از مواد مغذی هستند و برخی از آنها می‌توانند فقر غذایی را جبران کرده و در نتیجه به بدن قوت مضاعف دهند. طبق نظر برخی کارشناسان یکی از این مواد غذایی شگفت انگیز سویق است. وقتی آرد حبوباتی مانند گندم، جو، برنج و…را با پوسته‌ی بیرونی آن آرد کرده و سپس آن را مدتی تفت دهیم، سویق تولید می‌شود. آرد و سبوس حبوبات هر کدام خواص ویژه‌ی خود را دارند اما وقتی از آن‌ها سویق درست می‌شود خواص موجود در آنها چند برابر شده و بدن را تقویت می‌کند و همچنین سویق ها یکی از آن مواد غذایی پر خاصیت هستند که می‌توانند خلاءهای موجود در افراد، به ویژه کودکان را که به واسطه‌ی فقر غذایی به وجود آمده‌اند را جبران کنند.

در بین سویق ها سویق گندم، سویق سنجد و سویق نخود بیشتر از بقیه‌ی سویق ها بر قوت گرفتن و چاق شدن کودک اثر می‌گذارند.

گاهی نیز چند سویق را با هم ترکیب و به آن سویق کامل می گویند که برای مصرف عمومی مناسب است. یه سؤال که ممکن است پیش بیاید این است که سویق های کودک موجود در بازار با بقیه‌ی سویق ها چه تفاوتی دارند؟

در بالا گفته شد که ابتدا باید حبوبات را آرد کرد و سپس از آن سویق تولید کرد. اگر هنگام آسیاب کردن تلاش کنیم تا ذرات آرد کوچک‌تر شوند، سویق کودک درست شده است. پس سویق کودک همان سویق معمولی با دانه‌های ریزتر است که تا حضم غذا برای کودک راحت‌تر باشد.

به امید خدا در مطالب بعدی درباره‌ی چگونگی درست کردن یک صبحانه‌ی مقوی و خوشمزه با سویق بیشتر گفتگو می‌کنیم.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *